česky  english 
home 
kontakt |  odkazy |  napsali o nás |  smitka@smitka.cz 

napsali o nás

Trigema zahájila projekt Barevné Letňany
Sázkou na barevnou stylizaci, kvalitní architekturu, dostupnou cenu a perspektivní lokalitu s brzkým napojením na trasu metra „C“ chce developerská společnost Trigema a.s. oslovit zájemce o svůj nový projekt Barevné Letňany. Stavba prvního ze čtyř plánovaných rezidenčních objektů – Červeného domu – začne letos na jaře v ulici Chlebovická v městské části Praha 18. Pozemek se nachází na půl cesty mezi Obchodním centrem Letňany a konečnou stanicí metra Letňany, případně letňanským Výstavištěm. celý článek

Projekt Kaplického knihovny je pro Prahu důležitý,mf dnes 04-2008

Projekt Future systems je pro Prahu důležitý.Je to první skutečná světová architektonická porevoluční extratřída na našem území.V Praze jsou již stavby renomovaných zahraničních autorů,ale ty v porovnání s Kaplického vizí nemohou konkurovat.Zelenožlutá děravá ,,mořská vlna“ lehce nahlížející nad okolní stromy je struktura,která potřebuje rozvolněný okolní prostor a současně i kontakt s blízkými tradičními městskými domy právě proto,aby vynikl její tvar, barva, materiál.

Rozhovor MF DNES, 05-2008

Realizovali jste zde projekty bytových domů? Z čeho vycházely?
--Ano.Můj atelier realizoval zakázku na 190 bytů v lokalitě ulice
K zahrádkám, ve Stodůlkách.Celá realizace stavby byla rozdělena do dvou etap.První je již více než rok po kolaudaci a druhá etapa se dokončuje.Vzhledem k tomu,že jsme se v rámci návrhu pohybovali na jižní hraně území centrálního parku ve Stodůlkách,navázali jsme na původní rozvolněnou zástavbu starších bodových bytových domů podobným schématem.
Respektovali jsme měřítko původních objektů a věnovali se i odpovídající úpravě parteru včetně propojení s centrálním parkem.

Jak vnímáte pohledem odborníka rozvoj této oblasti?
--V oblasti vznikají někdy až hektickým způsobem stavby rozličných tvarů a funkcí.Jsou tu nové nákupní markety ,,vesnického typu",ale i propracované a z architektonického hlediska zdařilé budovy např.Alianz v Radlické ulici nebo Komunitní centrum sv.Prokopa v ul.K Hůrkám.

Dá se říct, že se čtvrť mění k lepšímu a na první pohled působí nebo bude působit esteticky?
--Je zřejmé,že vztah člověka k fenomenu bydlení je dnes jiný než v době kdy byla celá tato čtvrť zasažena masivní panelovou výstavbou.Domy se opravují a kultivuje se postupně parter celého území.Lidé dnes chtějí od bydlení něco trochu jiného než v době kdy se byty prostě jen dostávaly.

Dá se říct, že se daří radnici korigovat novou výstavbu tak, aby se zde příjemně žilo, bydlelo?
--Město má platný Územní plán a podle ten je východiskem stavebních aktivit v celém městě.Je třeba si uvědomit že tato část města je skutečně plná kontrastů.Vedle mamutích panelových domů jsou rodinné domky původní zástavby.Pevně věřím že radnice je vedena dobrým záměrem věci posunovat k lepšímu.Je jasné,že to musí být postupně.Z paneláku neuděláte pěkný dům tím,že na něj nasadíte sedlovou střechu.

Které stavby konkrétně vás třeba zaujaly a které naopak (můžou být i starší) by v lokalitě nemusely být?
--Radnice sídlí v novém a nutno říci,že po mém názoru povedeném objektu na Slunečním náměstí.Kde se ale vzal v těsném sousedství nové radnice též ,,nový” bytový věžák to mi není jasné.Nemohu najít žádný důvod tak vysokého objektu v kontextu měřítka okolí.

Co oblasti podle vás ještě chybí z architektonického hlediska? Je tam podle vás dostatek zeleně, myslí se na ni při realizaci developerských projektů?
--Přirozené centrum území.Taková náves co existuje v každé vesnici s hospodou.
Jsou tu lokální centra,ale nemyslím,že by nějaké mělo autoritu skutečného místa pro setkávání lidí.
Rozsah a záměry developerů neznám dopodrobna,ale mám pocit,že toto je spíše práce,kterou musí zastat město.

 
 
EXPLORA Business Centre Jupiter, Bucharova 14/2641, 158 00 Praha 5 tel.: 00420-251612585, 00420-227355227, 00420-602612483